Skip to content

37 High StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block1450
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,766
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,900
39%
Improvement Value:$253,000
61%
Total Assessment$414,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,073+3.8%
2024$13,559+6.0%
2023$12,790+1.6%
2022$12,591+13.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941