Skip to content

90 Ferncliff RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1948

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 8, 2021

Property Information

Block1445
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,248
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,700
56%
Improvement Value:$158,400
44%
Total Assessment$361,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,249+3.8%
2024$11,801+4.0%
2023$11,349+1.6%
2022$11,176-6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 20210, Page 83791

Property Sale

Sale
$376,000
DeedBook 12027, Page 9847

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 6333, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1948