Skip to content

40 Leo TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jan 26, 2021

Property Information

Block1262
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,244
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,700
40%
Improvement Value:$250,900
60%
Total Assessment$421,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,301+3.8%
2024$13,778+4.0%
2023$13,251+17.2%
2022$11,303+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,244DeedBook 20210, Page 19855

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,244DeedBook 20150, Page 80902Recorded10/24/2015

Property Sale

Sale
$288,000

From:

To:

Sq Ft1,244DeedBook 12477, Page 1579Recorded1/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 1953