Skip to content

32 Leo TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$474,000
Last Sale Date
Jun 9, 2022

Property Information

Block1262
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,244
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,700
47%
Improvement Value:$185,400
53%
Total Assessment$348,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,808+3.8%
2024$11,376+6.4%
2023$10,691+1.6%
2022$10,524+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$474,000

To:

Sq Ft1,244DeedBook 20220, Page 72865

Property Built

Built

Year Built: 1953