Skip to content

94 Ferncliff RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1948

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block1445
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,276
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,800
55%
Improvement Value:$166,300
45%
Total Assessment$370,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,554+3.8%
2024$12,095+4.0%
2023$11,632+1.6%
2022$11,455-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,276DeedBook 20210, Page 96643

Property Built

Built

Year Built: 1948