Skip to content

58 Yale StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$429,900
Last Sale Date
Sep 29, 2006

Property Information

Block1457
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,286
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,700
53%
Improvement Value:$176,700
47%
Total Assessment$379,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,869+3.8%
2024$12,399+4.0%
2023$11,925+1.6%
2022$11,742-6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$429,900

To:

Sq Ft1,286DeedBook 6395, Page 35

Property Sale

Sale
$389,900
DeedBook 6137, Page 933

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5418, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1941