Skip to content

33 North End TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jun 8, 2021

Property Information

Block1455
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,286
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,400
51%
Improvement Value:$199,800
49%
Total Assessment$408,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,846+3.8%
2024$13,340+4.0%
2023$12,830+13.5%
2022$11,306-3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft1,286DeedBook 20210, Page 76567

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1941