Skip to content

11 Garrabrant AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1988

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Dec 20, 2001

Property Information

Block1453
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,196
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,200
36%
Improvement Value:$323,900
64%
Total Assessment$506,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,167+3.8%
2024$16,539+4.0%
2023$15,907+1.6%
2022$15,664-9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft2,196DeedBook 5856, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 4996, Page 893