Skip to content

31 Garrabrant AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Feb 10, 2021

Property Information

Block1453
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,594
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,500
43%
Improvement Value:$239,800
57%
Total Assessment$421,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,291+3.8%
2024$13,768+4.0%
2023$13,241+13.3%
2022$11,690-9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,594DeedBook 20210, Page 34854

Property Sale

Sale
$392,000
DeedBook 6080, Page 833

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5708, Page 385

Property Sale

Sale
$143,500
DeedBook 5258, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1929