Skip to content

26 North End TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2025

Property Information

Block1454
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,272
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,400
48%
Improvement Value:$227,300
52%
Total Assessment$435,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,779+3.8%
2024$14,239+5.0%
2023$13,562+1.6%
2022$13,355+10.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5607, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1940