Skip to content

31 Barnett StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jan 30, 2012

Property Information

Block1454
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,297
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,700
49%
Improvement Value:$209,900
51%
Total Assessment$412,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,995+3.8%
2024$13,484+4.0%
2023$12,968+1.6%
2022$12,770+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,297DeedBook 12350, Page 3308

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 5000, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1941