Skip to content

27 Barnett StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 2023

Property Information

Block1454
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,038
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,700
45%
Improvement Value:$247,700
55%
Total Assessment$450,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,278+5.6%
2024$14,469+4.0%
2023$13,906+1.6%
2022$13,690-1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$243,500
DeedBook 12274, Page 5933

Property Sale

Sale
$337,500
DeedBook 5917, Page 622

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1941