Skip to content

198 West Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1936

Last Sale Price
$726,000
Last Sale Date
Feb 26, 2026

Property Information

Block1455
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,562
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,300
44%
Improvement Value:$200,300
56%
Total Assessment$357,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,130+6.1%
2024$11,436+9.8%
2023$10,411+1.6%
2022$10,248+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$726,000

To:

DeedBook 20260, Page 15233

Property Sale

Sale
$507,000

To:

Sq Ft1,562DeedBook 20220, Page 13776

Property Sale

Sale
$292,000

To:

Sq Ft1,562DeedBook 20201, Page 30499Recorded12/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 1936