Skip to content

15 Barnett StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Feb 18, 1983

Property Information

Block1455
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,164
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
42%
Improvement Value:$279,000
58%
Total Assessment$484,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,417+3.8%
2024$15,817+4.0%
2023$15,212+1.6%
2022$14,980-7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$82,000

To:

Sq Ft2,164DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1941