Skip to content

266 West Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block1456
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,512
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,500
48%
Improvement Value:$184,000
52%
Total Assessment$350,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,889+3.8%
2024$11,454+4.0%
2023$11,016+3.2%
2022$10,675-5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,512DeedBook 20160, Page 65703

Property Built

Built

Year Built: 1950