Skip to content

35 Bolten PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2016

Property Information

Block1456
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,126
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,700
52%
Improvement Value:$160,800
48%
Total Assessment$338,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,482+3.8%
2024$11,062+4.0%
2023$10,639+1.6%
2022$10,477+9.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 5866, Page 797

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5405, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1941