Skip to content

25 Bryant AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2025

Property Information

Block1293
Lot133
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,119
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,700
42%
Improvement Value:$191,400
58%
Total Assessment$329,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,163+3.8%
2024$10,755+4.0%
2023$10,344+1.6%
2022$10,186+23.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 6030, Page 688

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 5084, Page 709

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 4922, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1951