Skip to content

300 West Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 20, 2009

Property Information

Block1456
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,648
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,700
51%
Improvement Value:$147,300
49%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,176+3.8%
2024$9,804+4.0%
2023$9,429+1.6%
2022$9,285+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,648DeedBook 12185, Page 1567

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5198, Page 368

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4925, Page 963

Property Built

Built

Year Built: 1941