Skip to content

104 High StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Nov 8, 2019

Property Information

Block1456
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,444
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,700
50%
Improvement Value:$202,300
50%
Total Assessment$405,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,738+3.8%
2024$13,235+4.0%
2023$12,729+1.6%
2022$12,535-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,444DeedBook 20191, Page 13075

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6229, Page 333

Property Sale

Sale
$150,350
DeedBook 5343, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1941