Skip to content

355 Sylvan RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Date
Dec 21, 1992

Property Information

Block1458
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,320
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,300
53%
Improvement Value:$169,400
47%
Total Assessment$356,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,099+3.8%
2024$11,657+4.0%
2023$11,211+1.6%
2022$11,040-10.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5184, Page 759

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1942