Skip to content

370 West Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1952

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Dec 5, 2000

Property Information

Block1459
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,326
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,100
44%
Improvement Value:$201,900
56%
Total Assessment$358,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,143+3.8%
2024$11,699+4.0%
2023$11,252+1.6%
2022$11,080+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,326DeedBook 5739, Page 646

Property Built

Built

Year Built: 1952