Skip to content

47 North AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
May 11, 2021

Property Information

Block1458
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,120
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,800
52%
Improvement Value:$188,100
48%
Total Assessment$391,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,293+3.8%
2024$12,807+4.0%
2023$12,317+7.9%
2022$11,421-1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook 20210, Page 69865

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 20160, Page 78639Recorded9/13/2016

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5835, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1942