Skip to content

44 Barnett StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block1453
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,120
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,800
53%
Improvement Value:$180,800
47%
Total Assessment$384,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,046+3.8%
2024$12,569+4.0%
2023$12,088+1.6%
2022$11,903-2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook 20210, Page 45689

Property Sale

Sale
$274,900
DeedBook 5940, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1941