Skip to content

84 Maolis AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1911

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
May 22, 2024

Property Information

Block192
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage2,128
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,800
34%
Improvement Value:$282,300
66%
Total Assessment$426,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,453+3.8%
2024$13,925+4.0%
2023$13,392+1.6%
2022$13,188+5.9%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$785,000

To:

Sq Ft2,128DeedBook 20240, Page 32809

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 20200, Page 98031Recorded10/5/2020

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,714DeedBook 20170, Page 69759Recorded8/9/2017

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 12384, Page 3772

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 5998, Page 877

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1911