Skip to content

34 Morse AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1912

Last Sale Price
$351,700
Last Sale Date
Jul 26, 2019

Property Information

Block185
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,148
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,700
40%
Improvement Value:$212,400
60%
Total Assessment$355,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,045+3.8%
2024$11,605+4.0%
2023$11,161+1.6%
2022$10,990-9.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$351,700

To:

Sq Ft2,395DeedBook 20190, Page 70966

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1912