Skip to content

50 Morse AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1919

Last Sale Date
Feb 11, 2066

Property Information

Block185
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,389
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,400
52%
Improvement Value:$135,700
48%
Total Assessment$284,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,637+3.8%
2024$9,284+4.0%
2023$8,929+1.6%
2022$8,793-10.9%
Property History

Property Sale

Sale
$340,500

To:

Sq Ft1,389DeedBook 6328, Page 80

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 5744, Page 835

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5689, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1919