Skip to content

65 Carteret StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1922

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jun 16, 1983

Property Information

Block187
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,666
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,800
41%
Improvement Value:$205,100
59%
Total Assessment$348,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,835+3.8%
2024$11,402+4.0%
2023$10,966+1.6%
2022$10,798-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft1,666DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1922