Skip to content

59 Carteret StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Jul 15, 1977

Property Information

Block187
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,456
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
42%
Improvement Value:$189,200
58%
Total Assessment$324,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,747+3.9%
2024$10,345+4.1%
2023$9,940+1.6%
2022$9,784-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$42,000

To:

Sq Ft1,456DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1929