Skip to content

44 Maolis AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1914

Last Sale Date
May 1, 2061

Property Information

Block194
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,674
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,500
37%
Improvement Value:$223,400
63%
Total Assessment$354,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,038+3.8%
2024$11,598+4.0%
2023$11,155+1.6%
2022$10,984+11.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914