Skip to content

35 Llewellyn AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1908

Last Sale Price
$387,525
Last Sale Date
May 29, 2019

Property Information

Block193
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-1B
Sq Footage2,735
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,100
32%
Improvement Value:$271,400
68%
Total Assessment$399,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,551+3.8%
2024$13,056+4.0%
2023$12,556+1.6%
2022$12,365-16.1%
Property History

Property Sale

Sale
$387,525

To:

Sq Ft3,145DeedBook 20190, Page 61792

Property Sale

Sale
$61,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1908