Skip to content

77 Llewellyn AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$14,000
Last Sale Date
Oct 31, 2052

Property Information

Block193
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,188
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,300
43%
Improvement Value:$173,900
57%
Total Assessment$307,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,420+3.8%
2024$10,039+4.0%
2023$9,655+1.6%
2022$9,508-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$14,000

Property Sale

Sale
$14,000

To:

Sq Ft1,188

Property Built

Built

Year Built: 1923