Skip to content

53 Llewellyn AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2014

Property Information

Block193
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,312
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,400
47%
Improvement Value:$147,000
53%
Total Assessment$277,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,409+3.8%
2024$9,065+4.0%
2023$8,719+1.6%
2022$8,586-9.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5142, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1922