Skip to content

29 Llewellyn AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1902

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 30, 2009

Property Information

Block193
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,549
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,900
40%
Improvement Value:$154,400
60%
Total Assessment$257,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,728+3.8%
2024$8,409+4.0%
2023$8,087+1.6%
2022$7,963-12.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,549DeedBook 12194, Page 8629

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 5950, Page 299

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5865, Page 658

Property Sale

Sale
$50,200
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1902