Skip to content

18 Llewellyn AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2015

Property Information

Block193
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-1B
Sq Footage2,650
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,100
30%
Improvement Value:$298,800
70%
Total Assessment$426,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,480+3.8%
2024$13,951+4.0%
2023$13,417+1.6%
2022$13,213+12.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5384, Page 99

Property Sale

Sale
$97,939
DeedBook 5052, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1910