Skip to content

74 Evergreen AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1914

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Aug 23, 1995

Property Information

Block193
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,982
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,700
41%
Improvement Value:$208,200
59%
Total Assessment$350,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,903+3.8%
2024$11,467+4.0%
2023$11,029+1.6%
2022$10,860+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$117,000

To:

Sq Ft1,982DeedBook 5385, Page 896

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1914