Skip to content

263 North Sixteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Jun 6, 1994

Property Information

Block20
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,364
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,900
43%
Improvement Value:$130,800
57%
Total Assessment$227,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,724+3.8%
2024$7,441+4.0%
2023$7,157+1.6%
2022$7,047+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$96,000

To:

Sq Ft1,364DeedBook 5316, Page 336

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1942