Skip to content

231 North Seventeenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Oct 18, 1997

Property Information

Block16
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,428
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,900
46%
Improvement Value:$114,300
54%
Total Assessment$211,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,164+3.8%
2024$6,902+4.0%
2023$6,638+1.6%
2022$6,537+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000

To:

Sq Ft1,428DeedBook 5504, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1942