Skip to content

24 Second StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1906

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 1997

Property Information

Block214
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,300
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,200
45%
Improvement Value:$121,200
55%
Total Assessment$220,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,476+3.8%
2024$7,203+4.0%
2023$6,927+1.6%
2022$6,821-19.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1906