Skip to content

7 Thomas StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1905

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Mar 26, 2004

Property Information

Block214
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,662
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,100
34%
Improvement Value:$191,800
66%
Total Assessment$289,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,833+3.8%
2024$9,474+4.0%
2023$9,112+1.6%
2022$8,972+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000

To:

Sq Ft1,662DeedBook 6058, Page 860

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5730, Page 370

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 5389, Page 533

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5143, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1905