Skip to content

27 Thomas StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1908

Last Sale Date
May 22, 2052

Property Information

Block214
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,232
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,300
37%
Improvement Value:$164,100
63%
Total Assessment$259,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,799+3.8%
2024$8,477+4.0%
2023$8,153+1.6%
2022$8,028-16.9%
Property History

Property Sale

Sale
$261,000

To:

Sq Ft1,232DeedBook 6342, Page 84

Property Sale

SaleMulti
$237,000
DeedBook 6167, Page 899

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 6044, Page 337

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 5585, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1908