Skip to content

168-174 Washington StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1962
Apartment

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 28, 2005

Property Information

Block217
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description96 UNIT APT.
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage---
Acreage2.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,360,000
41%
Improvement Value:$4,814,300
59%
Total Assessment$8,174,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$277,272+3.8%
2024$267,136+4.0%
2023$256,918+1.6%
2022$252,995+11.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$1,836,400
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962