Skip to content

425 Franklin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1950
Apartment

Last Sale Price
$11,900,000
Last Sale Date
Aug 13, 2019

Property Information

Block271
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class10
Description85 UNIT APT.
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage---
Acreage1.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,975,000
45%
Improvement Value:$3,692,500
55%
Total Assessment$6,667,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$226,162+3.8%
2024$217,894+4.0%
2023$209,560+1.6%
2022$206,359-1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$11,900,000

To:

DeedBook 20190, Page 78052

Property Sale

Sale
$900
DeedBook 5442, Page 887

Property Built

Built

Year Built: 1950