Skip to content

83 Clinton StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 13, 2021

Property Information

Block217
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage1,328
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
41%
Improvement Value:$198,900
59%
Total Assessment$334,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,360+3.8%
2024$10,945+4.0%
2023$10,526+1.6%
2022$10,365+17.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 12256, Page 6927

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 6057, Page 525

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 5964, Page 614

Property Sale

Sale
$25,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900