Skip to content

47 Llewellyn AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1902

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 15, 2018

Property Information

Block193
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,383
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,100
31%
Improvement Value:$283,600
69%
Total Assessment$411,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,965+3.8%
2024$13,454+4.0%
2023$12,940+1.6%
2022$12,742+17.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook 6385, Page 214

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 6246, Page 722

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5897, Page 660

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5223, Page 555

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1902