Skip to content

75 Clinton StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1903

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Jul 18, 2003

Property Information

Block217
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2A
Sq Footage2,428
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,000
34%
Improvement Value:$258,600
66%
Total Assessment$392,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,317+3.8%
2024$12,830+4.0%
2023$12,339+1.6%
2022$12,151+16.1%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000

To:

Sq Ft2,428DeedBook 6001, Page 777

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5630, Page 331

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4916, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1903