Skip to content

171 Walnut StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1905

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Dec 9, 2004

Property Information

Block456
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2A
Sq Footage2,408
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,300
36%
Improvement Value:$265,300
64%
Total Assessment$414,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,063+3.8%
2024$13,549+4.0%
2023$13,031+1.6%
2022$12,832+21.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,408DeedBook 6138, Page 568

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5904, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1905