Skip to content

69 Clinton StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Jan 27, 2017

Property Information

Block217
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage1,194
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,400
44%
Improvement Value:$197,500
56%
Total Assessment$352,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,970+3.8%
2024$11,533+4.0%
2023$11,092+1.6%
2022$10,922+16.0%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000

To:

Sq Ft1,506DeedBook 20170, Page 11729

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5543, Page 349

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900