Skip to content

29 Lake StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Price
$181,599
Last Sale Date
Apr 27, 2005

Property Information

Block156
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningCBD
Sq Footage1,224
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,100
26%
Improvement Value:$147,600
74%
Total Assessment$199,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,774+3.8%
2024$6,526+4.0%
2023$6,277+1.6%
2022$6,181-6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$181,599

To:

Sq Ft1,224DeedBook 6184, Page 440

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5654, Page 749

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 5592, Page 861

Property Built

Built

Year Built: 1910