Skip to content

109 Thomas StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1952

Last Sale Date
Nov 7, 2062

Property Information

Block220
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description4-FAM
Dwellings4
ZoningR-G
Sq Footage3,172
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,700
32%
Improvement Value:$293,200
68%
Total Assessment$428,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,548+3.8%
2024$14,016+4.0%
2023$13,480+1.6%
2022$13,274-12.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952