Skip to content

15 Washington PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1964

Last Sale Price
$204,000
Last Sale Date
Dec 9, 1993

Property Information

Block221
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,176
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,500
39%
Improvement Value:$249,000
61%
Total Assessment$410,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,924+3.8%
2024$13,415+4.0%
2023$12,902+1.6%
2022$12,705+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$204,000

To:

Sq Ft2,176DeedBook 5289, Page 329

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1964